Vishay/Dale RNC60H3481BSB14
RNC60H3481BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3481BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.48K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3481BSB14.pdf
Availability of RNC60H3481BSB14
QUANTITY
RNC60H3481BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3481BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H3481BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3481BSB14
Related LinksRNC60H3, RNC60H3481BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3481BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H3481BSB14
RES ARRAY 7 RES 180K OHM 8SIP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 802MA 310 MOHM datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 3.3 OHM 1% AXL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
BEAM DEFLECTOR FOR ULTRASONIC datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ISO MREL FLSH TERM 3.32-5.37M datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf