Souriau Connection Technology D38999/20JA35SB
D38999/20JA35SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JA35SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JA35SB.pdf
Availability of D38999/20JA35SB
QUANTITY
D38999/20JA35SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JA35SB
Internal Part NumberEIS-D38999/20JA35SB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MILA
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JA35SB
Related LinksD38999/, D38999/20JA35SB Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20JA35SB Details Description
Related parts for D38999/20JA35SB
RES 3.9 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HDR CONN SMT DR TIN datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.3W PC PIN datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 2GB 204SODIMM datasheet.pdf
PORTABLE PRECISION FREQUENCY REF datasheet.pdf
RES 82 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 20A 2.02 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 52POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf