Susumu RP2012T-2R7-J
RP2012T-2R7-J picture photo
Mfg. Part Number
RP2012T-2R7-J
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/3W 0805
Datasheet Download
RP2012T-2R7-J.pdf
Availability of RP2012T-2R7-J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RP2012T-2R7-J Order Process
Ship out your order
Specifications of RP2012T-2R7-J
Internal Part NumberEIS-RP2012T-2R7-J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLRP Series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient0/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP2012T-2R7-J
Related LinksRP2012, RP2012T-2R7-J Datasheet, Susumu Distributor
RP2012T-2R7-J Details Description
Related parts for RP2012T-2R7-J
CONN PLUG 16POS W/SOCKETS CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
CARD RACK KIT 5UX19X12 FRAME datasheet.pdf
CUTTER SHEARS TPRD CROSSING 7" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 10.16MM datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16QFN datasheet.pdf
CIR BRKR 30A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
381 TB WIR PRO 180 SOLID datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT PNL MNT 300A datasheet.pdf