ITT Cannon, LLC D38999/20JA98BD
D38999/20JA98BD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JA98BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
D38999/20JA98BD.pdf
Availability of D38999/20JA98BD
QUANTITY
D38999/20JA98BD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JA98BD
Internal Part NumberEIS-D38999/20JA98BD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert9-98
Shell Size, MILA
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JA98BD
Related LinksD38999/, D38999/20JA98BD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/20JA98BD Details Description
Related parts for D38999/20JA98BD
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMA datasheet.pdf
ICL 10 OHM 25% 1.7A 10.2MM datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 4POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES 10.0 OHM 20W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
LABEL COMPONENT ADH datasheet.pdf
CAP CER 3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf