Amphenol Aerospace Operations D38999/20JB35PALC
D38999/20JB35PALC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JB35PALC
Brief Description
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT PIN
Datasheet Download
D38999/20JB35PALC.pdf
Availability of D38999/20JB35PALC
QUANTITY
D38999/20JB35PALC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JB35PALC
Internal Part NumberEIS-D38999/20JB35PALC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MILB
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JB35PALC
Related LinksD38999/2, D38999/20JB35PALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JB35PALC Details Description
Related parts for D38999/20JB35PALC
CAP CER 27PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
IC WIRE DROP COMPENSATOR datasheet.pdf
RES SMD 0.016 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 2W DO204AL datasheet.pdf