Amphenol Aerospace Operations D38999/20JD15JB
D38999/20JD15JB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JD15JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20JD15JB.pdf
Availability of D38999/20JD15JB
QUANTITY
D38999/20JD15JB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JD15JB
Internal Part NumberEIS-D38999/20JD15JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JD15JB
Related LinksD38999/, D38999/20JD15JB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JD15JB Details Description
Related parts for D38999/20JD15JB
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 1.24KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ7-12S OLIV datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM TIN 6POS SMD R/A datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 40A 32VDC BLADE datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
FRONT BULKH RCA JACK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 5.6UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf