Amphenol Aerospace Operations D38999/20JD15PN
D38999/20JD15PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JD15PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20JD15PN.pdf
Availability of D38999/20JD15PN
QUANTITY
D38999/20JD15PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JD15PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JD15PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JD15PN
Related LinksD38999/, D38999/20JD15PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JD15PN Details Description
Related parts for D38999/20JD15PN
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MONITOR DUAL SUPPLY PREC 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 480MA 930 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH LIMIT WHEEL PLUNG SPDT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 30POS DR LOW P datasheet.pdf