Amphenol Aerospace Operations D38999/20JD19SA
D38999/20JD19SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JD19SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JD19SA.pdf
Availability of D38999/20JD19SA
QUANTITY
D38999/20JD19SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JD19SA
Internal Part NumberEIS-D38999/20JD19SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JD19SA
Related LinksD38999/, D38999/20JD19SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JD19SA Details Description
Related parts for D38999/20JD19SA
RES 18 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN DIN C FEMALE 96CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
HEAT SHRINK EPS400 .300 BK 48 IN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC ATV/DTV TUNER HYBRID 48-QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
PCI EXPRESS datasheet.pdf
4700UF 100V 30X50MM 85C 5000H datasheet.pdf