Amphenol Aerospace Operations D38999/20JD19SA
D38999/20JD19SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JD19SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JD19SA.pdf
Availability of D38999/20JD19SA
QUANTITY
D38999/20JD19SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JD19SA
Internal Part NumberEIS-D38999/20JD19SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JD19SA
Related LinksD38999/, D38999/20JD19SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JD19SA Details Description
Related parts for D38999/20JD19SA
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
CAP SILICON 1.2PF 50V 0402 datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 8POS datasheet.pdf
HEXAGONAL SCREWDRIVER SW4 - FOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf