Souriau Connection Technology D38999/20JE26HAL
D38999/20JE26HAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JE26HAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20JE26HAL.pdf
Availability of D38999/20JE26HAL
QUANTITY
D38999/20JE26HAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JE26HAL
Internal Part NumberEIS-D38999/20JE26HAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JE26HAL
Related LinksD38999/2, D38999/20JE26HAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20JE26HAL Details Description
Related parts for D38999/20JE26HAL
IC FLASH 2MBIT 120NS 32DIP datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/16" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 109K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
I/O MODULE 8 DIGITAL 8 SOLID ST datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
ECCENTRIC CLAMP COLLAR datasheet.pdf
WP-GA HF IP66 M20 BK datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.033UF RADIAL datasheet.pdf