Amphenol Aerospace Operations D38999/20JE26JA
D38999/20JE26JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JE26JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JE26JA.pdf
Availability of D38999/20JE26JA
QUANTITY
D38999/20JE26JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JE26JA
Internal Part NumberEIS-D38999/20JE26JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JE26JA
Related LinksD38999/, D38999/20JE26JA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JE26JA Details Description
Related parts for D38999/20JE26JA
CONN START SENSOR ASSEMBLY datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.63V SC70-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR PTX TBIT .157"HT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN CAP FOR SIZE 20 RCPT datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 8.5A 28 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 426 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 110W datasheet.pdf