ITT Cannon, LLC D38999/20JE26JB
D38999/20JE26JB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JE26JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
D38999/20JE26JB.pdf
Availability of D38999/20JE26JB
QUANTITY
D38999/20JE26JB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JE26JB
Internal Part NumberEIS-D38999/20JE26JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JE26JB
Related LinksD38999/, D38999/20JE26JB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/20JE26JB Details Description
Related parts for D38999/20JE26JB
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC CLK TRP PLL PROG VCXO 20TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 10VC 10MSOP datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG WHITE 500' datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
VAPOR SEAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf