Amphenol Aerospace Operations D38999/20JF11SNLC
D38999/20JF11SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JF11SNLC
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20JF11SNLC.pdf
Availability of D38999/20JF11SNLC
QUANTITY
D38999/20JF11SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JF11SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20JF11SNLC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JF11SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/20JF11SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JF11SNLC Details Description
Related parts for D38999/20JF11SNLC
IC CPLD 64MC 10NS 44PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 500MA 80 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 12POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
RES 18.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 12V 4A datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED 1/2" FLAT GRN 230VAC TERM datasheet.pdf