Amphenol Aerospace Operations D38999/20JF11SNLC
D38999/20JF11SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JF11SNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20JF11SNLC.pdf
Availability of D38999/20JF11SNLC
QUANTITY
D38999/20JF11SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JF11SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20JF11SNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JF11SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/20JF11SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JF11SNLC Details Description
Related parts for D38999/20JF11SNLC
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
CERTI-CRIMP II HAND TOOL datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
ARRESTER 2 PHASE DIN RAIL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES SMD 6.73KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf