Amphenol Aerospace Operations D38999/20JG16HA-LC
D38999/20JG16HA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JG16HA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
D38999/20JG16HA-LC.pdf
Availability of D38999/20JG16HA-LC
QUANTITY
D38999/20JG16HA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JG16HA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20JG16HA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JG16HA-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20JG16HA-LC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JG16HA-LC Details Description
Related parts for D38999/20JG16HA-LC
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LEVEL R/G,Y/G datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.2A SOT-23-5 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X5R 1206 datasheet.pdf