Amphenol Aerospace Operations D38999/20JG16JC-LC
D38999/20JG16JC-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JG16JC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20JG16JC-LC.pdf
Availability of D38999/20JG16JC-LC
QUANTITY
D38999/20JG16JC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JG16JC-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20JG16JC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JG16JC-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20JG16JC-LC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JG16JC-LC Details Description
Related parts for D38999/20JG16JC-LC
CONN BASE SIDE ENTRY SZ4 PG21 datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
KIT STARTER FOR RL78/G1G datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf