ITT Cannon, LLC D38999/20JG35HD
D38999/20JG35HD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JG35HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 79POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
D38999/20JG35HD.pdf
Availability of D38999/20JG35HD
QUANTITY
D38999/20JG35HD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JG35HD
Internal Part NumberEIS-D38999/20JG35HD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JG35HD
Related LinksD38999/, D38999/20JG35HD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/20JG35HD Details Description
Related parts for D38999/20JG35HD
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR SMPS CM 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR SI1004 datasheet.pdf
TVS DIODE 144VWM 223.2VC AXIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf
L37-5 SHEET 640X320X0.3MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 3MM GOLD datasheet.pdf