Amphenol Aerospace Operations D38999/20JG35JA
D38999/20JG35JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JG35JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JG35JA.pdf
Availability of D38999/20JG35JA
QUANTITY
D38999/20JG35JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JG35JA
Internal Part NumberEIS-D38999/20JG35JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JG35JA
Related LinksD38999/, D38999/20JG35JA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JG35JA Details Description
Related parts for D38999/20JG35JA
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
SPEAKER 8 OHM .25W 50MM ROUND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
PIN COMPLETE SM BM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED THRU HOLE datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA SHTH RAPRAP SILI datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf