Amphenol Aerospace Operations D38999/20JG35PA
D38999/20JG35PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JG35PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20JG35PA.pdf
Availability of D38999/20JG35PA
QUANTITY
D38999/20JG35PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JG35PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20JG35PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JG35PA
Related LinksD38999/, D38999/20JG35PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JG35PA Details Description
Related parts for D38999/20JG35PA
RECTIFIER BRIDGE 200V 35A D-34A datasheet.pdf
DOOR STEEL ECONOMZR 52.5" PNL SP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 10UMAX datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7KHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
CONNECTOR HEADER 48POS STR datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TAS5630PHD2 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EARTHING CAP FOR PNLMT CONN datasheet.pdf
IC BATT FUEL GAUGE LICO2 9DSBGA datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 15.24MM datasheet.pdf