Amphenol Aerospace Operations D38999/20JG39SN
D38999/20JG39SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JG39SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JG39SN.pdf
Availability of D38999/20JG39SN
QUANTITY
D38999/20JG39SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JG39SN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JG39SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JG39SN
Related LinksD38999/, D38999/20JG39SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JG39SN Details Description
Related parts for D38999/20JG39SN
IC AMP VIDEO QUAD 3.3V 10MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.6K OHM 0804 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIT D'VERSIBIT 3/8X3/16X72.00" datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 530MA 1.37 OHM datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
JT 4C 4#12 PIN GRND PLUG datasheet.pdf
TV 55C 55#22D SKT RECP datasheet.pdf
Compact, 1.5 A Linear Charger for Single-Cell Li+ Battery IC datasheet.pdf