ITT Cannon, LLC D38999/20JG41JD
D38999/20JG41JD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JG41JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
D38999/20JG41JD.pdf
Availability of D38999/20JG41JD
QUANTITY
D38999/20JG41JD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JG41JD
Internal Part NumberEIS-D38999/20JG41JD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JG41JD
Related LinksD38999/, D38999/20JG41JD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/20JG41JD Details Description
Related parts for D38999/20JG41JD
FUSE CERAMIC 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC DRIVER 3.3V LVDS HS 8SOIC datasheet.pdf
CBL SMA PLUG-BKHD JACK RG58C 36" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 0.681 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 4V T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 51PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf