ITT Cannon, LLC D38999/20JG41JD
D38999/20JG41JD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JG41JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
D38999/20JG41JD.pdf
Availability of D38999/20JG41JD
QUANTITY
D38999/20JG41JD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JG41JD
Internal Part NumberEIS-D38999/20JG41JD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JG41JD
Related LinksD38999/, D38999/20JG41JD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/20JG41JD Details Description
Related parts for D38999/20JG41JD
CONN HEADER SH 13POS TOP 1MM TIN datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT REGISTER 14-DHVQFN datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 540MA 1.89 OHM datasheet.pdf
Crystal 60.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
534 BLACK 25 PC/PKG datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf