Souriau Connection Technology D38999/20JG41JNL
D38999/20JG41JNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JG41JNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20JG41JNL.pdf
Availability of D38999/20JG41JNL
QUANTITY
D38999/20JG41JNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JG41JNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20JG41JNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JG41JNL
Related LinksD38999/2, D38999/20JG41JNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20JG41JNL Details Description
Related parts for D38999/20JG41JNL
IC FLASH 64MBIT 115NS 64FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
14P MTA156 CONN ASSY 20AWG LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 100' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS 0.5MM datasheet.pdf