Vishay/Dale RER40F2260RCSL
RER40F2260RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F2260RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 226 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F2260RCSL.pdf
Availability of RER40F2260RCSL
QUANTITY
RER40F2260RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F2260RCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F2260RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F2260RCSL
Related LinksRER40F2, RER40F2260RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F2260RCSL Details Description
Related parts for RER40F2260RCSL
IC DAC 14BIT MULTIPLYING 8SON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTH 3GHZ 20-LFCSP datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI Micro 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 1A SOT89 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 31MM datasheet.pdf
3 SIL VERT HDR datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
MCX PLUG RA RG58 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A datasheet.pdf