Amphenol Aerospace Operations D38999/20JG41PNLC
D38999/20JG41PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JG41PNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20JG41PNLC.pdf
Availability of D38999/20JG41PNLC
QUANTITY
D38999/20JG41PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JG41PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20JG41PNLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JG41PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/20JG41PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JG41PNLC Details Description
Related parts for D38999/20JG41PNLC
IC DAC 8BIT MULTIPLYING 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-36VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 80K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf