Amphenol Aerospace Operations D38999/20JH21JN
D38999/20JH21JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JH21JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JH21JN.pdf
Availability of D38999/20JH21JN
QUANTITY
D38999/20JH21JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JH21JN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JH21JN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JH21JN
Related LinksD38999/, D38999/20JH21JN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JH21JN Details Description
Related parts for D38999/20JH21JN
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GP SSR SPST 0.6A 60V 4-SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
LED XLAMP XQ-E 2850K WHITE SMD datasheet.pdf
JT 55C 55#22D PIN PLUG datasheet.pdf
LED DRIVER PS 100W datasheet.pdf