Stackpole Electronics Inc. RNCF0603BTE287K
RNCF0603BTE287K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603BTE287K
Brief Description
RES SMD 287K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603BTE287K.pdf
Availability of RNCF0603BTE287K
QUANTITY
RNCF0603BTE287K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603BTE287K
Internal Part NumberEIS-RNCF0603BTE287K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603BTE287K
Related LinksRNCF060, RNCF0603BTE287K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603BTE287K Details Description
Related parts for RNCF0603BTE287K
CAP CER 4700PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HDM BP CLOSED END OPT ST 30 SAU datasheet.pdf
22MM BLUE 24V WIRES datasheet.pdf