Amphenol Aerospace Operations D38999/20JH53HD-LC
D38999/20JH53HD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JH53HD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN
Datasheet Download
D38999/20JH53HD-LC.pdf
Availability of D38999/20JH53HD-LC
QUANTITY
D38999/20JH53HD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JH53HD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20JH53HD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JH53HD-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20JH53HD-LC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JH53HD-LC Details Description
Related parts for D38999/20JH53HD-LC
REGULATOR +12V-+1.8V 7A SIP CU H datasheet.pdf
FUSE 5A 500V HS FERRULE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 3.9K OHM 9SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf