Amphenol Aerospace Operations D38999/20JH55SB
D38999/20JH55SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JH55SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JH55SB.pdf
Availability of D38999/20JH55SB
QUANTITY
D38999/20JH55SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JH55SB
Internal Part NumberEIS-D38999/20JH55SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JH55SB
Related LinksD38999/, D38999/20JH55SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JH55SB Details Description
Related parts for D38999/20JH55SB
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf