Souriau Connection Technology D38999/20JJ19AN
D38999/20JJ19AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ19AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20JJ19AN.pdf
Availability of D38999/20JJ19AN
QUANTITY
D38999/20JJ19AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ19AN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ19AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ19AN
Related LinksD38999/, D38999/20JJ19AN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20JJ19AN Details Description
Related parts for D38999/20JJ19AN
IC DETECTOR VOLT 2.7V ODRN 5VSOF datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
IC DESERIALIZER 24BIT 60LLP datasheet.pdf
60713-11 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
HIGH SPEED 10MM MOSFET/IGBT GATE datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf