Amphenol Aerospace Operations D38999/20JJ19SN
D38999/20JJ19SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ19SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JJ19SN.pdf
Availability of D38999/20JJ19SN
QUANTITY
D38999/20JJ19SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ19SN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ19SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ19SN
Related LinksD38999/, D38999/20JJ19SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JJ19SN Details Description
Related parts for D38999/20JJ19SN
RES 3.9K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FILTER 2-STAGE PERFORMANCE 6A datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.8A 176 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1-48" CLEAR datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.011UF RADIAL datasheet.pdf