Amphenol Aerospace Operations D38999/20JJ24PA
D38999/20JJ24PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ24PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20JJ24PA.pdf
Availability of D38999/20JJ24PA
QUANTITY
D38999/20JJ24PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ24PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ24PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ24PA
Related LinksD38999/, D38999/20JJ24PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JJ24PA Details Description
Related parts for D38999/20JJ24PA
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CA,50,MTRJ-ST datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 1MM 6POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
L-TEK F 5POS SIL CBL CONN datasheet.pdf
CAP CER 56PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
100UF 63V 8X11,5 datasheet.pdf