Amphenol Aerospace Operations D38999/20JJ29SE
D38999/20JJ29SE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ29SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JJ29SE.pdf
Availability of D38999/20JJ29SE
QUANTITY
D38999/20JJ29SE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ29SE
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ29SE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ29SE
Related LinksD38999/, D38999/20JJ29SE Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JJ29SE Details Description
Related parts for D38999/20JJ29SE
POT 20K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.50V SC70-4 datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
IC GATE NONINV BUFFER SOT953 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES SMD 1.32KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf