Amphenol Aerospace Operations D38999/20JJ29SN
D38999/20JJ29SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ29SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JJ29SN.pdf
Availability of D38999/20JJ29SN
QUANTITY
D38999/20JJ29SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ29SN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ29SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ29SN
Related LinksD38999/, D38999/20JJ29SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JJ29SN Details Description
Related parts for D38999/20JJ29SN
RES SMD 6.8M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 2.54MM 40POS GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 60.7VWM 109VC 1.5KE datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
RES 10 OHM 8W 0.1% TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 760MA 210 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf