Amphenol Aerospace Operations D38999/20JJ43HN
D38999/20JJ43HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ43HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20JJ43HN.pdf
Availability of D38999/20JJ43HN
QUANTITY
D38999/20JJ43HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ43HN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ43HN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ43HN
Related LinksD38999/, D38999/20JJ43HN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JJ43HN Details Description
Related parts for D38999/20JJ43HN
ADAPTER RJ45-9POS FMALE DB GREY datasheet.pdf
VARISTOR 900V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A DO214AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 30A IN LINE datasheet.pdf