Souriau Connection Technology D38999/20JJ43SB
D38999/20JJ43SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ43SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JJ43SB.pdf
Availability of D38999/20JJ43SB
QUANTITY
D38999/20JJ43SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ43SB
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ43SB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ43SB
Related LinksD38999/, D38999/20JJ43SB Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20JJ43SB Details Description
Related parts for D38999/20JJ43SB
IC FPGA 189 I/O 240RQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 43POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 91PF 25V 0805 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V TSOT23-6 datasheet.pdf
LABEL 2 X 3" PINK 1000/PK datasheet.pdf
LED PMI PROMINENT GREEN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf