Amphenol Aerospace Operations D38999/20JJ7PE
D38999/20JJ7PE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ7PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 99POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20JJ7PE.pdf
Availability of D38999/20JJ7PE
QUANTITY
D38999/20JJ7PE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ7PE
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ7PE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions99 (97 + 2 Coax)
Shell Size - Insert25-7
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ7PE
Related LinksD38999/, D38999/20JJ7PE Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JJ7PE Details Description
Related parts for D38999/20JJ7PE
LED 5MM GREEN DIFF 6"LDS PANELMT datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
LOTION HAND REZTORE 12 8OZ datasheet.pdf
IC MPU EP7 74MHZ 256PBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf