Souriau Connection Technology D38999/20JJ7PN
D38999/20JJ7PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ7PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 99POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20JJ7PN.pdf
Availability of D38999/20JJ7PN
QUANTITY
D38999/20JJ7PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ7PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ7PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions99
Shell Size - Insert25-7
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A, 45A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ7PN
Related LinksD38999/, D38999/20JJ7PN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20JJ7PN Details Description
Related parts for D38999/20JJ7PN
RES SMD 30K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
HEAT SINK 33MM X 33MM X 7.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PP 2.640V 16TQFN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 464K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MINI MI II REC HSG ASSY 4CKT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 30MA 12V datasheet.pdf