Souriau Connection Technology D38999/20KA35PNL
D38999/20KA35PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KA35PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
D38999/20KA35PNL.pdf
Availability of D38999/20KA35PNL
QUANTITY
D38999/20KA35PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KA35PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20KA35PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MILA
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KA35PNL
Related LinksD38999/2, D38999/20KA35PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20KA35PNL Details Description
Related parts for D38999/20KA35PNL
JACK PIN TIP GOLD 10PC BLUE datasheet.pdf
IC DCDC CONV STPDN DL LDO 20TQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
IC OPAMP GP RRO DIE datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
DIODE VHF VAR CAP 30V SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 450V SMD datasheet.pdf