Amphenol Aerospace Operations D38999/20KD19AN
D38999/20KD19AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KD19AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20KD19AN.pdf
Availability of D38999/20KD19AN
QUANTITY
D38999/20KD19AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KD19AN
Internal Part NumberEIS-D38999/20KD19AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesFirewall Usage, Shielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KD19AN
Related LinksD38999/, D38999/20KD19AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20KD19AN Details Description
Related parts for D38999/20KD19AN
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 16GB datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 64POS .085 VERT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 4POS datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf