Amphenol Aerospace Operations D38999/20KE26PNLC
D38999/20KE26PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KE26PNLC
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20KE26PNLC.pdf
Availability of D38999/20KE26PNLC
QUANTITY
D38999/20KE26PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KE26PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20KE26PNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesFirewall Usage, Shielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KE26PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/20KE26PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20KE26PNLC Details Description
Related parts for D38999/20KE26PNLC
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 14V BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
BALL BEARING datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
T-COUPLE K L=35CM THERMO WELL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf