Amphenol Aerospace Operations D38999/20KE35BN
D38999/20KE35BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KE35BN
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20KE35BN.pdf
Availability of D38999/20KE35BN
QUANTITY
D38999/20KE35BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KE35BN
Internal Part NumberEIS-D38999/20KE35BN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesFirewall Usage, Shielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KE35BN
Related LinksD38999/, D38999/20KE35BN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20KE35BN Details Description
Related parts for D38999/20KE35BN
IDC CABLE - CSR40G/AE40M/CSR40G datasheet.pdf
RES 35 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 68MH 1A HORZ datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 21POS datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.412A 100 MOHM datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
133 X 91 MM DC CENTRIFUGAL FAN datasheet.pdf