Amphenol Aerospace Operations D38999/20KG39PD
D38999/20KG39PD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KG39PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20KG39PD.pdf
Availability of D38999/20KG39PD
QUANTITY
D38999/20KG39PD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KG39PD
Internal Part NumberEIS-D38999/20KG39PD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KG39PD
Related LinksD38999/, D38999/20KG39PD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20KG39PD Details Description
Related parts for D38999/20KG39PD
RELAY OPTOMOS 50MA DP-NO 8-DIP datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC16S/AE16M/CKC16S datasheet.pdf
IC BUFFER CMOS NON-INV SOT353 datasheet.pdf
HANGER SLIDING EPOXY COAT datasheet.pdf
RES SMD 71.5KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SCKT datasheet.pdf
TAPE POLYESTER BLUE 2"X10YDS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 82 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf