Amphenol Aerospace Operations D38999/20KH21SB
D38999/20KH21SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KH21SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20KH21SB.pdf
Availability of D38999/20KH21SB
QUANTITY
D38999/20KH21SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KH21SB
Internal Part NumberEIS-D38999/20KH21SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KH21SB
Related LinksD38999/, D38999/20KH21SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20KH21SB Details Description
Related parts for D38999/20KH21SB
IC MCU 8BIT 32K FLASH 32-LQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT CRIMP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1/0 AWG GRN 1000' datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 1.8V ST SMD datasheet.pdf