Amphenol Aerospace Operations D38999/20KH53AA
D38999/20KH53AA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KH53AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 53POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20KH53AA.pdf
Availability of D38999/20KH53AA
QUANTITY
D38999/20KH53AA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KH53AA
Internal Part NumberEIS-D38999/20KH53AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesFirewall Usage, Shielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KH53AA
Related LinksD38999/, D38999/20KH53AA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20KH53AA Details Description
Related parts for D38999/20KH53AA
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 16-SOIC datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC DUAL LC-LC 5M datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 36POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT /CAP 8CKT datasheet.pdf
ADC 10BIT 40MSPS 3V 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT SKT datasheet.pdf