Amphenol Aerospace Operations D38999/20KH53SB
D38999/20KH53SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KH53SB
Brief Description
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20KH53SB.pdf
Availability of D38999/20KH53SB
QUANTITY
D38999/20KH53SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KH53SB
Internal Part NumberEIS-D38999/20KH53SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KH53SB
Related LinksD38999/, D38999/20KH53SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20KH53SB Details Description
Related parts for D38999/20KH53SB
RES 143 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER EMI W/NEUTRAL FOR 3PH SSR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC XLATOR LVPECL-LVTTL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" STACKER datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 2.32KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
VARISTOR 73.8V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf