Amphenol Aerospace Operations D38999/20KH55PN
D38999/20KH55PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KH55PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20KH55PN.pdf
Availability of D38999/20KH55PN
QUANTITY
D38999/20KH55PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KH55PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20KH55PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KH55PN
Related LinksD38999/, D38999/20KH55PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20KH55PN Details Description
Related parts for D38999/20KH55PN
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP 100MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 140POS .6MM FH 6H SMD datasheet.pdf
SWITCH TOP ROLLER ARM SLO ACT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 56 OHM datasheet.pdf
HEADER HOUSING ASSY, EP 2.5 RA, datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf