Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA6J17AHM3/61
SMA6J17AHM3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA6J17AHM3/61
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 26.7VC DO-214AC
Datasheet Download
SMA6J17AHM3/61.pdf
Availability of SMA6J17AHM3/61
QUANTITY
SMA6J17AHM3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA6J17AHM3/61
Internal Part NumberEIS-SMA6J17AHM3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)22.5A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA6J17AHM3/61
Related LinksSMA6J17, SMA6J17AHM3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA6J17AHM3/61 Details Description
Related parts for SMA6J17AHM3/61
FIXED IND 1UH 3.6A 10 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2.2A 55 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 35MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.5" DIA BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
RJ45 LOW PROFILE WITH LED datasheet.pdf
SOLID STATE RELAY datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 42A 8POWERFLAT datasheet.pdf
FUSEHOLDER 1000V GE REAR WIRE datasheet.pdf