Amphenol Aerospace Operations D38999/20KJ29SN
D38999/20KJ29SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KJ29SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20KJ29SN.pdf
Availability of D38999/20KJ29SN
QUANTITY
D38999/20KJ29SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KJ29SN
Internal Part NumberEIS-D38999/20KJ29SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KJ29SN
Related LinksD38999/, D38999/20KJ29SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20KJ29SN Details Description
Related parts for D38999/20KJ29SN
BIT TORX T10 0.98" datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR 10MSOP datasheet.pdf
IC LEVEL TRANSLATOR 6CH 16-TQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V 1% BP 1825 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 15VOUT 75W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 18MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
DEV KIT CELL CAPE STMICRO NUCLEO datasheet.pdf
LED XLAMP XP-G NEUTRAL WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf