Souriau Connection Technology D38999/20KJ61PNL
D38999/20KJ61PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KJ61PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20KJ61PNL.pdf
Availability of D38999/20KJ61PNL
QUANTITY
D38999/20KJ61PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KJ61PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20KJ61PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KJ61PNL
Related LinksD38999/2, D38999/20KJ61PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20KJ61PNL Details Description
Related parts for D38999/20KJ61PNL
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD R-R 20-TSSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-LLP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL MU 2X2 1550NM datasheet.pdf
DIE BLOCK ASSY MICRO AC 4POS YEL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V datasheet.pdf